Alternativní konference pro zrakově postižené na GoogleGroups.com

13.04.2008 15:56
Valná většina zrakově postižených využívá bohatou nabídku konferencí na serveru Braillnet  a konference Fanda, zřizované Centrem Tereza. Přesto vznikly další alternativní konference, a to na Google – Skupiny. Zatím ve většině z nich není tak živo jako v těch tradičních, ale i právě proto by do nich autor obšírného příspěvku Miloš Šmíd rád přilákal nejen zájemce se zrakovým postižením.
Začnu svou konferencí railbraill, která vznikla trochu inspirována projekty Net vlak a novým místem na serveru Českých drah www.cd.cz/bezprekazek, který se však ještě zdaleka nenaplnil potřebnými a hlavně přístupnými informacemi. Jsem fanda do železnic, ale zajímá mě vše o dopravě vůbec. Sice se konference jmenuje railbraill, ale netýká se jen dopravy železniční – posíláme si zde odkazy, ale spíše i plné znění zajímavých článků z různých druhů dopravy a případně na tato témata diskutujeme. Snažím se, aby nechyběly ani aktuality z dopravy typu zásadní výluky a změny v dopravě. 

V době psaní této pozvánky do konferencí má konference už 29 členů a samozřejmě jsou zváni další, a to nejen z řad zrakově postižených. Konference je sice navenek (pro prohlížení kýmkoli) uzavřená, ale přihlásit se může kdokoli. Články si sem celé kopírujeme proto, že mnohým zrakově postiženým může dělat problém si článek na původním odkazovaném místě přečíst – najít si za odkazy jeho začátek. Tato konference nemá v nabídce Braillnetu obdobu.

 
Druhou konferencí, která je tématicky specializovaná, je konference Honzy Danka folkcountry a je určena všem nejen zrakově postiženým příznivcům hudby country, folkové, trampské a bluegrassu. Měla by sloužit k předávání informací o koncertech, o vydaných albech, zážitků z koncertů a festivalů a pozvánek na ně. Zatím nemá tolik členů, kolik by si dle mého zasloužila, takže neváhejte a přihlašte se …
 
Třetí tématickou konferencí bez alternativy je rodicovstvi, která byla zřízena pro pomoc zrakově postiženým, zvláště nevidomým rodičům při výchově dětí či pro přípravu na tuto roli.
 
Další konference jsou už jakýmisi alternativami k jiným zavedenějším konferencím:
odecitace – Cituji z popisu konference: „Tato skupina je určena zrakově postiženým, kteří k práci s počítačem potřebují odečítač obrazovky neboli screen-reader. To znamená, že nevidíme vůbec nebo máme zbytky zraku. Bavíme se o všem možném, co souvisí s prací s počítačem. Počítač ovládáme pomocí klávesnice, věci jak udělat to nebo ono pomocí myši se tu nedočtete.“
knihomol – obdoba braillnetovské konference skenuji je určena k diskusi na téma elektronických skenovaných knih samotnými zrakově postiženými, diskuse o nich, o digitálních knihovnách specializujících se na zrakově postižené a vše co s tím souvisí.
 
bilahul je konference, která by měla řešit problémy spojené s nevidomostí či zrakovým hadicapem obecně a je obdobou braillnetovské Inpory;
 
Kdo si chce jen nezávazně popovídat, může využít konference narozi, která je k tomuto účelu zřízena. Je obdobou braillnetovské konference pavlač.
 
Správci těchto konferencí jsou také zrakově postižení, ale nezávislí na jakékoli instituci – organizaci nevidomých nebo vysokoškolském centru podpory studia.
Tyto konference jsou lehce zvladatelné zrakově postiženými, protože umožňují jim, aby do nich po přihlášení přispívali přímo ze svých mailových klientů – například Outlook Expressu a jiných, a to zprávou na adresu jméno_konference@googlegroups.com .
Přihlásit se mohou buď tak, že vlastní účet na Googlu, například mají účet v Gmailu, nebo mohou o členství požádat jednotlivé správce konferencí – v případě railbraillu a folkcountry pro zjednodušení na milosmid@volny.cz, v případě dalších konferencí na standapl@gmail.com a mezi členy konference budou vloženi správci. Jednoduché je se i z konference odhlásit – na konci každého příspěvku je k tomu instrukce a odkaz.
 
Ten, kdo má účet na Googlu, může se přihlásit do webového rozhraní konferencí a tam navštívit archiv konference, případně si stáhnout připojené soubory či prohlédnout připojené webové stránky s informacemi. Vyžaduje to však od uživatelů určitou dovednost pracovat s webovým rozhraním. Tak například v konferenci railbraill máme uloženo několik zvukových souborů hlášení z různých stanic a další dokumenty, které budou přibývat.
 
Ještě bych požádal všechny zájemce, kteří se do konferencí přihlásí, prosím, stručně se nám v prvním e-mailu představte! Podmínkou samozřejmě není, abyste byli zrakově postižení, můžete být i jinak handicapovaní, ale třeba úplně i bez handicapu, pokud Vás budou příspěvky zajímat anebo budete chtít pomoci, budeme jen rádi. Děkujeme a těšíme se na Vaši účast.
Miloš Šmíd
Klíčová slova: