Akce Den seniorů zavítá postupně do 8 měst

Stárnutí je doprovázeno mnoha předsudky, které ho většinou redukují na problematiku výše starobního důchodu. Dlouhodobě se téma života po šedesátém roku věku a jeho dopadů na společnost jako celek odsouvá na okraj zájmu veřejnosti. Zajímat se o to, jak opravdu žijí čeští senioři, co je trápí a naopak baví, a jak se na stárnutí populace může připravit stát, prostě není „IN“. MPSV proto u příležitosti Mezinárodního dne seniorů uspořádá seriál akcí v osmi českých a moravských městech, které by měly přispět k větší osvětě a informovanosti v této oblasti.

„Návštěvníci akcí se dozvědí, na co si dát pozor v oblasti spotřebitelských práv a ochrany před takzvanými Šmejdy, jak a které sociální služby nejlépe zvolit, aby se vyhnuli těm neregistrovaným, jak se bránit nezaměstnanosti. Senioři dostanou informace pro situace, když jim hrozí nebezpečí způsobené například požárem, nehodami nebo jak se mohou bránit proti různým formám trestné činnosti,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Lidé si budou si moci nechat změřit tlak a dostanou tipy, jak lze díky sportu a zdravému životnímu stylu, předcházet například cukrovce a dalším civilizačním nemocím. Dozvědí se informace z oblasti sociálních dávek nebo o způsobu výpočtu důchodu. Součástí akcí budou i tematicky zaměřené přednášky a hudební vystoupení.

Den seniorů začne 18. září a potrvá až do 10. října. Akce se bude konat postupně v Kladně, Žďáru nad Sázavou, Novém Jičíně, Chrudimi, Jablonci nad Nisou, Praze, Vyškově a v Tachově. Začínat se bude vždy od 14 hodin a končit v 18 hodin. Celá roadshow není zaměřena jen na osoby starší 55 let, ale vítaná je celá veřejnost, včetně rodin s malými dětmi.

Ministerstvo práce na organizaci poskytne celkem 2 294 160 Kč. Pokud se seriál akcí setká s pozitivní odezvou, bude příští rok pokračovat ve všech krajích i v hlavním městě Praze.

Příští rok by měla být tato akce také propojena s celou řadou debat a událostí určených pro odbornou veřejnost z oblasti politiky stárnutí. Ministerstvo práce tak navazuje na Národní akční plán podporující pozitivní stárnutí pro období let 2013 až 2017, který ukládá ministerstvu provádět osvětu v oblasti politiky stárnutí.

Problematika stárnutí se dlouhodobě potýká s nízkou osvětou a s mnoha předsudky, které ji redukují na otázku po výši a udržitelnosti starobních důchodů. Společnost stárne, v roce 2014 žilo v ČR 1,9 milionu obyvatel ve věku 65 let a vyšším, což představuje 17,4 % populace. V roce 2030 to bude již 27 % populace a v roce 2050 dokonce 40 %, to je přibližně 3,2 milionu osob starších 65 let. 

Petr Habáň
tiskový mluvčí

Den seniorů - přehled a termíny akcí

Klíčová slova: 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.