Aktuálně

Mezinárodní den dobrovolníků – hrdinů každodenního života

08.12.2019 12:22

Mezinárodní den dobrovolníků vyhlásila Organizace spojených národů a slaví se od roku 1986. Den 5. prosince je tak svátkem lidí, kteří bez jakéhokoli nároku na honorář věnují svůj čas a energii těm, kdo jejich pomoc potřebují. Většinou si roli dobrovolníků uvědomujeme pouze v případě, kdy jsou více vidět jako při přírodních katastrofách, kde obvykle pomáhají zmírnit následky škod. Tento den má proto připomenout, jak je jejich pravidelná a dlouhodobá práce pro společnost důležitá.

Hubení, nekuřáci a mimopražští nejlépe dodržují léčbu

08.12.2019 11:45

Zapomněl jsem, cítím se zdravá, léky mi nedělají dobře – tak zní nejčastější výmluvy pacientů, proč nedodržují doporučenou léčbu. Průzkum mezi pětistovkou diabetiků, lidí s vysokým cholesterolem a tlakem a ve stovce ordinací praktiků a internistů iniciovala společnost Teva Pharmaceuticals v rámci Týdne adherence. K nedodržování léčby předepsané lékařem se přiznala polovina dotázaných. Ochota spolupracovat a dodržovat doporučení lékaře (adherence) je přitom pro úspěšnou léčbu klíčová.

Jak se žije zrakově postiženým v České republice? Průzkum zpřístupňuje jejich svět většinové společnosti

06.12.2019 12:06

Podle Českého statistického úřadu u nás v roce 2013 žilo 65 tisíc zrakově postižených, tedy osob, jejichž vadu zraku brýle ani čočky již nedokážou zkorigovat. Některé odhady hovoří o 75 až 80 tisících, ucelenější data o jejich životních podmínkách jsou každopádně vzácná. OrCam Technologies, inovátor na poli asistenční technologie založené na umělé inteligenci, proto provedl online průzkum mezi zrakově postiženými. Získal odpovědi od 96 respondentů. Dotázaní jsou z bezmála dvou třetin (62,5 %) prakticky či úplně nevidomí, 31,3 % trpí těžkou a 12,5 % silnou či střední slabozrakostí.

Syndromem vyhoření trpí až pětina zaměstnanců

04.12.2019 19:56

Podrážděnost, alergie na cokoliv, co souvisí se zaměstnáním, úzkosti při pomyšlení na práci, či nespavost kvůli pracovním úkolům. Pokud někdo na sobě pozoruje tyto příznaky, měl by zpozornět. S největší pravděpodobností už trpí nebo je ohrožen syndromem vyhoření. Tímto syndromem v Česku trpí až pětina lidí. Mezi nejohroženější skupiny patří pracovníci v sociálních službách, lékaři, učitelé v mateřských školách, manažeři a dokonce i psychologové.

Vodafone opět vylepšuje tarify pro osoby se zdravotním postižením a zavádí speciální benefity pro své zaměstnance se zdravotním znevýhodněním nebo postižením

02.12.2019 17:15

Na Mezinárodní den osob se zdravotním postižením Vodafone vylepšil tarify pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P a osoby závislé na pomoci ve II., III. a IV. stupni. Pro ty, kteří ke kompenzaci svého hendikepu a zkvalitnění života, spojení s blízkými a k práci potřebují využívat data, připravil tarif s 30 GB za necelých 550 korun. Zároveň pro své zaměstnance se zdravotním znevýhodněním nebo postižením zavedl nové benefity. 

 

NADĚJE na zimu poprvé otevírá ubytovnu pro lidi bez bez domova s handicapem

27.11.2019 18:07

NADĚJE zahajuje zimní humanitární pomoc pro lidi bez domova v Praze, Libereckém, Středočeském a Ústeckém kraji. V Praze na zimu poprvé otevře ubytovnu pro lidi bez domova s handicapem. Současně začnou sloužit noční služby terénní pracovníci NADĚJE, kteří vyhledávají ohrožené lidi přímo v místech, kde přežívají.

Přechod na novou technologii vysílání znemožňuje sledovat televizi některým divákům s postižením sluchu

24.11.2019 9:43

Když se povinně zavádí nová technologie vysílání, mělo by vše fungovat minimálně tak, jako na té staré, včetně titulků pro sledování televizoru bez zvuku (titulky především pro diváky s postižením sluchu). Že tomu tak ale bohužel není, dokumentuje na názorných ukázkách Ladislav Kratochvíl, provozovatel webu Kochlear a člen odborné komise pro skryté titulky při ASNEP.

Začínná týden bezplatného testování na HIV a žloutenky

22.11.2019 8:50

Závěr letošního listopadu se opět ponese v duchu podpory testování na infekci HIV a žloutenky typů B a C. Ve dnech 22. - 29. listopadu 2019 bude probíhat v České republice Evropský testovací týden na HIV a žloutenky. Do Evropského testovacího týdne se po roce opět zapojí více než stovka organizací z celé Evropy. A rozhodně to není od věci – v České republice počet testů provedených na vlastní žádost klesá a osob, žijících s infekcí HIV stále přibývá.

Chcete pomoct člověku bez domova? Mapa Streetwork poradí jak

21.11.2019 11:11

Při příležitosti celorepublikové akce Noc venku na podporu lidí bez domova spouští Česká asociace streetwork Mapu Streetwork. Jejím cílem je představit možnosti pomoci lidem, kteří se ocitli na ulici, včetně sociálních a terénních služeb, na které je možné se obracet. Mapa sdružuje přes 353 organizací a služeb.

Roste počet lidí se záněty střev, i těch, kteří nesnáší lepek

20.11.2019 16:21

Krvácení z konečníku, průjmy, bolesti břicha, hubnutí, časté nucení na stolici – to jsou časté příznaky střevních zánětů. Každý rok si vyslechne diagnózu asi 2 000 Čechů, dalších přibližně 7 600 ročně se od lékaře dozví, že má rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Zatímco úmrtnost na tento typ rakoviny kvůli účinnému screeningovému programu za posledních 10 let v ČR klesla o třetinu, počet lidí se střevními záněty každoročně o 4–5% vzroste.

Stránky