Aktuálně

Týden komunikace osob se sluchovým postižením aneb Není ticho jako ticho

20.08.2014 10:33

Třetí ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením se uskuteční 20. až 28. září na mnoha místech České republiky. Pořádá jej nezisková organizace ORBI PONTES a do projektu se zapojuje řada partnerů, kteří prostřednictvím kulturních a vzdělávacích akcí upozorní na svět ticha, na problémy a komunikační bariéry osob se sluchovým postižením a na způsoby, jak je překonat.

MŠMT podpoří asistenty pedagogů a výuku cizích jazyků

17.08.2014 15:18

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořilo druhé kolo rozvojového programu Financování asistentů pedagoga pro děti, žáky a studenty se zdravotním postižením a pro děti, žáky a studenty se sociálním znevýhodněním na rok 2014 . „Asistenti pedagogů budou v období září až prosinec 2014 podpořeni částkou o 20 milionů vyšší, než v roce 2013,“ říká ministr školství Marcel Chládek. Bezmála 200 milionů pak bude v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost využito na výuku cizích jazyků ve školách.

16.08.2014 12:17

Vzhledem k tomu, že financování sociálních služeb přechází kompletně do v zásadě plné pravomoci krajů, bude systém žádostí poněkud pozměněn. Novela zákona o sociálních službách, která ještě nebyla schválena Poslaneckou sněmovnou, určuje procento z objemu dotačních prostředků MPSV ČR pro jednotlivé kraje. O tom, jak pravděpodobně bude probíhat dotační řízení od roku 2015, informuje Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

14.08.2014 10:14

Důchody. Téma, o které se lidé zajímají. Přesto je spojeno s mnoha mýty a nejasnostmi. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto objasní nejčastější z nich, tentokrát takové, které se týkají výpočtu a výše důchodu.

V sanitce se můžete během Prague Pride zdarma otestovat na HIV

13.08.2014 17:26

Neziskové organizace Česká společnost AIDS pomoc, z.s. (ČSAP) a ROZKOŠ bez RIZIKA (R-R) podpoří letošní festival Prague Pride bezplatným testováním na HIV. Zájemci a zájemkyně se mohou nechat otestovat v sanitce R-R, která jim bude k dispozici ve čtvrtek a v pátek vždy od 16 do 19 hodin a v sobotu po slavnostním průvodu. Testy jsou anonymní a lidé se nemusí předem objednávat.

 

První outdoorový den napříč handicapy v ČR proběhne v Ostravě

12.08.2014 14:19

V sobotu 23. srpna 2014 se v OC Forum Nová Karolína v Ostravě uskuteční první český „Outdoorový den napříč handicapy.“ Unikátní akce vznikla jako testovací projekt v rámci Ostravy Evropského města sportu 2014. Hlavním pořadatelem sportovního dne pro všechny bez rozdílu zdravotního stavu, věku nebo pohlaví je o.s. Cesta za snem, která má na svém kontě řadu mezinárodních sportovních projektů na podporu aktivního života s handicapem. Záměrem pořadatelů je spojit lidi s různými druhy postižení s širokou veřejností pomoci sportu a outdoorových aktivit.

Časopis Můžeš bude i v audioverzi

08.08.2014 11:59

Konto Bariéry, které měsíčník Můžeš pro lidi s postižením vydává, připravuje novinku – jeho audioverzi. Je určena jednak slabozrakým či nevidomým a dále k poslechu z mobilu při jízdě do zaměstnání, o víkendu či na dovolené, poslouchat ji lze i z počítače (MP3).

Kvůli nedořešenému zákonu mohou přijít nadace o tisíce, zbyde tak méně pro potřebné

06.08.2014 8:42

Novela zákona o soudních poplatcích, která byla přijata v souvislosti s rekodifikací soukromého práva, přinesla nadacím nečekané výdaje. Předpisy platné od 1.1.2014 jim nově nařizují, co a kdo musí do veřejných rejstříků zapisovat. Přitom každý zápis změny podléhá soudnímu poplatku 2.000 Kč. Nadace byly vždy od těchto poplatků osvobozeny. Dle § 11 odstavce 1 písmena h) Zákona o soudních poplatcích jsou ale od soudního poplatku osvobozeny jen ty instituce, které mají přiznaný status veřejné prospěšnosti.

Odešla Jana Hrdá

06.08.2014 6:56

S velkou lítostí oznamujeme, že zemřela paní Jana Hrdá. Těm, kteří ji znali a měli možnost s ní spolupracovat, zůstane v paměti nejen jako "matka osobní asistence", jak ji po právu mnozí nazývali, ale také jako člověk, který rozdával lásku kolem, jak uvádí v níže citované zprávě předseda NRZP ČR Václav Krása.

Stránky