Aktuálně

Anabell přichází s Týdnem bez diet, chce povzbudit Češky, aby se netrápily hlady

23.04.2015 9:52

Centrum Anabell, které dlouhodobě pomáhá osobám s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým, chce v českých končinách vytvořit tradici Týdne bez diet s Anabell, jímž by upozorňovalo na problematiku nepříznivě rozšířeného trendu držení diet. Pilotní ročník projektu se uskuteční v týdnu 4. až 10. května 2015.

Chystáte se sociálně podnikat? Nechte si poradit

18.04.2015 19:54

V rámci podpory sociálního podnikání v ČR a plánované výzvy v Operačním programu zaměstnanost pořádá Ministerstvo práce a sociálních věcí od dubna do října cyklus seminářů k přípravě podnikatelských plánů v oblasti sociálního podnikání.

Veřejná služba má pomáhat, ne lidi trestat

18.04.2015 19:51

Pozměňovací návrh k senátní předloze novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, která se vztahuje také k veřejné službě, připravilo MPSV ve spolupráci s poslankyní Zuzanou Kailovou a veřejnou ochránkyní práv. Cílem návrhu je vrátit institutu veřejné služby původní smysl – stát se nástrojem k aktivizaci dlouhodobě nezaměstnaných lidí, kteří žijí ze sociálních dávek. V žádném případě nejde o to, aby do české legislativy byla znovuzavedena restriktivní podoba veřejných prací, kterou před časem prosazoval exministr Drábek a kterou odmítl Ústavní soud.

V prvním čtvrtletí přibylo problémů s důchody a dávkami

18.04.2015 17:19

Za první tři měsíce roku se na veřejnou ochránkyni práv obrátilo 2 128 lidí s podnětem k šetření či žádostí o pomoc při řešení jejich složitých životních situací. Další dva tisíce lidí využily k dotazům na působnost ochránkyně či k žádostem o jednoduchou právní radu telefonní informační linku ochránkyně.

Lítáme v tom všichni – ve vzduchu neexistují bariéry

15.04.2015 20:45

V pondělí 27. dubna 2015 se v jediném větrném tunelu v Česku – Hurricane Factory Praha - uskuteční unikátní projekt na podporu znevýhodněných osob ve společnosti „Lítáme v tom všichni.“ V tunelu simulujícím volný pád, s prouděním vzduchu až 270 km za hodinu, spolu budou létat vozíčkáři, amputáři, nevidomí, neslyšící, mentálně postižení, děti z dětských domovů, děti s onkologickým onemocněním a senioři. Smyslem projektu je ukázat veřejnosti, že pokud je vůle, můžou i lidé s omezením žít aktivně a plnohodnotně ve společnosti, jíž jsou přirozenou součástí.

12.04.2015 20:48

Opakovaně jsme informovali o povinnosti vyměnit do konce roku 2015 staré průkazy OZP za nové. Některé úřady v této souvislosti začaly vyžadovat současně výměnu parkovacích průkazu pro OZP s odůvodněním, že platnost vyznačená na novém průkazu OZP musí být shodná s vydanou parkovací kartou. Tento postup však není v souladu se zákonem, jak upozorňuje NRZP ČR. Neexistuje totiž právní předpis, který by povinnost shody platnosti průkazů ukládal.

Konference INSPO 2015 má své vítěze

12.04.2015 19:42

Poprvé v patnáctileté historii hlasovali účastníci konference INSPO o nejlepších přednáškách a expozicích. Na konferenci o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se konala 28. března 2015 v Kongresovém centru Praha, získali nejvíce hlasů v jednotlivých sekcích a odměnu 5000 korun Martina Kollerová, Tomáš Slavíček, Michal Jelínek a Marie Horáková, mezi vystavovateli zvítězila společnost 3Dees.

Cukrovka je tichý zabiják. Nečeká právě na vás?

12.04.2015 16:57

Cukrovka si ve dvacátém století vyžádala více obětí než obě světové války dohromady. Přesto ji lidé stále podceňují. To může mít za následek nejen amputaci končetin, oslepnutí, ale často i smrt. Diabetem trpí přibližně desetina lidstva a ročně si vyžádá na tři miliony životů. Každých 7 vteřin umírá ve světě jeden člověk na komplikace spojené s cukrovkou. V Česku se v roce 2013 léčilo více než 860 tisíc pacientů.

10.04.2015 19:59

Neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba, se Češi obávají méně než rakoviny tlustého střeva či infarktu myokardu. Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK mají Češi o Parkinsonově nemoci také velmi málo informací. Přitom Parkinsonovou nemocí u nás trpí kolem 20 tisíc lidí a jejich počet se má podle výzkumů do roku 2030 zdvojnásobit.

Miminku bez nohou pomohou i amputáři, za odměnu všem zahraje Janek Ledecký

04.04.2015 19:57

Už za dva měsíce – v sobotu 30. května – vystoupá handicapovaný sportovec a reprezentant ČR v atletice Jaroslav Petrouš potřetí na Sněžku, aby charitativní akcí opět pomohl dítěti po amputaci. Letos jej doprovodí i třináctiletý Péťa Januš, jemuž výtěžek z loňského výstupu na Sněžku umožnil absolvovat školu chůze pro amputáře.

Stránky