Aktuálně

Výzva pro Kazmu!

22.05.2018 13:28

Letošní, páté, osvětové turné Tour4change, které již tradičně pořádá nezisková organizace Černí koně, podpoří svou účastí moderátor a bavič Kazma Kazmitch. Vypraví se s celým pelotonem handicapovaných i zdravých cyklistů na ručním kole pro handicapované na 500 kilometrů dlouhou trasu z Prahy na Mezinárodní filmový festival ve Zlíně. Nezisková organizace Černí koně, z.s. a Oneman Show Foundation spojily své síly, aby veřejnosti přiblížily život s handicapem.

Desítky knihovníků se učí ovládat portál pro nevidomé

21.05.2018 18:11

Knihovna, místo, kde si půjčíte knihu, poslechnete hudbu, využijete internet. Běžná praxe pro většinu lidí, velký problém pro ty, kdo nevidí. Nadační fond FriendlyVox tento čtvrtek školí desítky knihovníků v Praze na systém, který pomáhá nevidomým snadno využívat internet. Ozvučený portál FriendlyVox lze spustit na jakémkoliv počítači a jednoduše ovládat několika klávesami. Jeho rozšíření v síti veřejných knihoven a školení knihovníků finančně podpořil také Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška částkou 150 000 korun.

Víte, na jaké preventivní prohlídky máte nárok a kde se můžete nechat ošetřit?

18.05.2018 8:05

Prevence je nedílnou součástí péče o zdraví i v době, kdy nepociťujete žádné potíže. Na preventivní prohlídky nezapomínejte, mohou totiž odhalit závažná onemocnění v jejich počátku. Víte, na jaké preventivní prohlídky máte kdy nárok? Setkali jste se někdy s tím, že by vás v nemocnici v neakutních případech odmítli vyšetřit, protože máte bydliště jinde? Argument takzvané spádovosti by se již používat neměl. Pojištěnec má ze zákona právo vybrat si smluvního poskytovatele. 

Zážitkový veletrh Kreativ i abilympiáda pobaví a potěší každého

16.05.2018 19:09

Blíží se 26. národní abilympiáda, dvoudenní přehlídka pracovních a volnočasových dovedností osob se zdravotním postižením. V pardubické Tipsport areně začne netypicky ve čtvrtek 17. května dopoledne, konkrétně v 8:45 hod. O medaile bude v 17 soutěžních disciplínách bojovat 81 hendikepovaných lidí. Největší zájem je o návrh plakátu, fotografování, keramiku, malování na kameny a aranžování suchých květin.

Festival Colours of Ostrava si nově užijí i návštěvníci se zrakovým a sluchovým postižením

15.05.2018 7:59

Již osmým rokem projekt Colours bez bariér v rámci festivalu Colours of Ostrava zajišťuje návštěvníkům se zdravotním znevýhodněním a obecně držitelům průkazu ZTP a ZTP/P nadstandardní úroveň služeb a servisu tak, aby si mohli bez starostí a překážek užívat hudbu a další festivalový program. Dosud se projekt zaměřoval zejména na návštěvníky s tělesným postižením. Od letošního roku nově nabídne zajímavé služby i těm se zrakovým a sluchovým postižením. 

Když nestačí zdravý životní styl, pomůže farmakologická prevence

15.05.2018 7:44

Zdravotní stav každého z nás ovlivňuje řada faktorů. Tři základní jsou věk, pohlaví  a geny – ani jeden z nich ale nezměníme. Dále prostředí, v němž žijeme, návyky, životní styl. Pro lepší zdraví můžeme sportovat, nekouřit, jíst podle zásad racionální životosprávy. Můžeme se vyhýbat nadměrnému pití alkoholu a stresu, nechovat se rizikově. Mnohdy to však nestačí. Pak nastupuje prevence za použití léčivých přípravků, které jsme ještě před třemi desítkami let neznali.

GDPR pro poskytovatele sociálních služeb

12.05.2018 16:17

Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci metodické podpory vydalo dne 10. 4. 2018 doporučený metodický postup pro poskytovatele sociálních služeb poskytující návody a doporučení pro implementaci problematiky ochrany osobních údajů GDPR. Tento doporučený postup lze pod číslem 02/2018 včetně příloh nalézt na portálu MPSV (zde). 

Pořad Zázraky přírody pomáhá si adoptoval neziskovou organizaci EDA

05.05.2018 11:02

Nezisková organizace EDA se stala součástí úspěšného projektu Adopce pořadu, který pořádá Česká televize. Tvůrci pořadu Zázraky přírody si vybrali pro adopci právě organizaci EDA, která pomáhá rodinám s dětmi se zrakovým postižením. Speciální díl Zázraků přírody byl odvysílán 21. dubna od 20 hodin, diváci během něj mohli posílat dárcovské SMS. Výtěžek 924 500 Kč podpoří činnost organizace. Více se dozvíte na www.eda.cz.

Výsledky výzkumu k revizi inkluze: Systém v ne-systému

04.05.2018 15:05

Inkluzivní opatření jsou krok správným směrem, shodují se školy v novém kvalitativním výzkumu, který zadávala Nadace OSF. Výzkum mapuje dopady inkluzivních opatření, na které mají děti se speciálními vzdělávacími potřebami nárok od září 2016. Opatření umožňují školám realizovat transparentně a otevřeně to, o co se pokoušely už dříve. Školští pracovníci se zároveň shodují na tom, že je nutné celý systém upravit tak, aby splňoval cíle, s nimiž byl zaváděn.

Sborník z konference INSPO 2018 už je k dispozici

25.04.2018 21:51

Nejprve vycházel sborník konference INSPO v tištěné podobě, později organizátoři z BMI sdružení přešli na levnější a účastníky žádanou formu v podobě CD. Ukázalo se však, že mnohé nové notebooky již nejsou vybaveny mechanikou pro CD, proto letos poprvé sborník na CD nevydali. Zájemci o témata, která zazněla ve 23 letošních přednáškách, však příspěvky psané pro sborník již mohou najít na portálu Helpnet. 

Stránky