1 Klávesou

23.07.2014 14:13

Komunikační program 1 klávesou umožňuje lidem s těžkým postižením  psát texty pomocí jediné klávesy, respektive jednoho externího spínače. Novinku sdružení Petit, která byla dána do prodeje v březnu 2006 a vznikla s podporou dotace Ministerstva informatiky ČR, představil Jiří Menšík.

Cílem tohoto programu je umožnit komunikaci prostřednictvím počítače i lidem, jejichž tělesné postižení jim dosud neumožňuje komunikovat s okolím žádnými, nebo téměř žádnými prostředky. Jde především o lidi s postižením DMO, nebo těžkou afázií, případně po úrazu (autohavárie, nehoda při potápění), kteří jsou natolik ochrnutí, že mohou hýbat jen jednou částí těla (hlavou, prstem u nohy…). Kvůli svému postižení nemohou mluvit a ani jiným způsobem komunikovat se svým okolím. Nemohou sdělit svým blízkým své pocity a potřeby. Jejich inteligence i vnímání je normální, proto mohou využít svých znalostí a vědomostí a prostřednictvím počítače, speciálního softwaru a pomůcek na ovládání počítače mohou dokázat se svým okolím komunikovat

.
Naším záměrem bylo vytvořit komunikační program, pomocí kterého budou takto postižení lidé psát texty pomocí jediné klávesy, respektive jednoho externího spínače. Výstupem z tohoto programu je textový dokument, který je možno vytisknout, poslat e-mailem, nebo přečíst syntetickou řečí. I tyto činnosti jsou ovladatelné pomocí jediné klávesy.

 Pro práci s poštovním klientem (přijímání a odesílání zpráv, práce s adresářem, práce s přijatou a odeslanou poštou) je nezbytné, abyste měli na svém počítači nainstalovaný MS Outlook 2000.

Pro čtení napsaného textu syntetickou řečí musíte nainstalovat podporu systému pro převod textu na řeč („Text-to-speech“) na bázi MSAgent s českou podporou od firmy GB SOFT:
Jiří Graz GB-SOFT, Chodovská 235, 36225 Nová Role - K. Vary – web: http://www.gb-soft.cz

MS Outlook 2000 není součástí CD ROM s programem 1 Klávesou.

Na vývoji programu 1 klávesou jsme spolupracovali s těžce postiženými lidmi.
Celý projekt byl financován z dotace Ministerstva informatiky ČR, takže program je nyní k dispozici pouze za distribuční náklady (150,- Kč).

Naším cílem bylo umožnit psaní textu na virtuální klávesnici co nejmenším počtem stisků jediné klávesy. Základní idea programu vychází z nabídky virtuální klávesnice, kterou je možné spojit s inteligentním slovníkem nabízejícím množinu slov odpovídajících stisknuté klávesové sekvenci.

Po virtuální klávesnici je umožněn pohyb (kromě myši a kurzorových kláves) pomocí jediné klávesy (mezerníku nebo externího spínače emulujícího stisk mezerníku) s rozlišením krátkého a dlouhého stisku, kdy pomocí krátkého stisku se pohybujete po jednotlivých klávesách a dlouhým stiskem provádíte výběr klávesy. Určení délky „krátkého“ stisku lze individuálně nastavit. Další možnost ovládání jedinou klávesou je ve využití „skenování“ (automatického pohybu kurzoru).

Program nabízí i možnost “extra dlouhého stisku”, kterým se lze vrátit o jedno pole zpět (například pokud se vám omylem podaří přejet tlačítko a nechcete namáhavě opět několikrát klikat k dosažení správné pozice). Další možností zjednodušeného ovládání je využití řádkového kurzoru, kdy se nejdříve vybírá řádek virtuálních kláves a následně konkrétní klávesa.

Program umožňuje i ovládání pomocí kurzorových kláves, případně i myší. Potvrzování výběru je možné i klávesou Enter. V případě používání funkce jednou klávesou je vhodné přesunout kurzor myši mimo okno programu, aby nedocházelo k přesunu ovládacího kurzoru ke kurzoru myši.

Z hlediska metody psaní textu jsme vyšli z principu psaní SMS na mobilních telefonech. Nabízíme možnost psaní za pomoci slovníku a výběru celých slov (metoda T9), nebo psaní slov po písmenech (multitap). Lze nastavit psaní slov i bez diakritiky a pouze velkými písmeny. Pomocí parametrů programu si můžete určit druh, velikost a barvu písma vkládaného textu.

Kromě vlastního psaní textu je pomocí jedné klávesy umožněno:
- oprava a editace již napsaného textu
- uložení do souboru, otevření souboru
- tisk textu
- přečtení textu syntetickou řečí
- pohyb po adresáři poštovního klienta, výběr e-mailové adresy
- napsání předmětu zprávy, připojení příloh
- odeslání e-mailu
- vkládání a ukládání předdefinovaných frází.

Všechny možnosti programu jsou podrobně popsané v příručce k programu.
Konkrétní ukázky práce s programem jsou součástí mého vystoupení na konferenci INSPO 2006.

K programu je možné dokoupit různá specielní zařízení pro usnadnění práce s počítačem - především velkoplošné spínače (tlačítka), které pomocí speciálního interface (adaptéru) emulují stisk konkrétní klávesy a umožňují tak těžce postiženým lidem pracovat s počítačem.

Ing. Jiří Menšík, Občanské sdružení PETIT

 

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.